AGASAR (SALPAZARİ) DÜZKÖY KÖYÜ

DÜZKÖY KÖYÜ

İlçemizin güneydoğusunda, 4 km mesafede şirin bir köydür. 170 haneli köyün nüfusu 1997 nüfus sayımına göre 655 kişidir.Heyelana elverişli olan köyün olduğu yer eski zamanlarda dik yamaçlardan ibaretmiş ani bir çökme sonucu köyün orta kısmından büyük bir düzlük meydana gelmiştir. Köyün adı da bu düzlükten dolayı Düzköy olarak kalmış olup yerleşim yeri itibarıyla fazla güneş görmemektedir.

Fındık, patates, lahana, mısır, fasulye, elma, armut, kiraz, erik, karayemiş ve dut gibi tarım ürünlerinin yetiştirilmesine oldukça elverişli olan köyde, 150 kadar büyükbaş ve 250 civarında da küçükbaş hayvan beslenmektedir.Köyde hemen hemen her aile yazları yüksek yaylalara çıkarlar. Bir çoğunun Aktaş (Kadırga Yaylasında), Tıkmanoğlu Yatakyeri, Tamlıköy Yaylasında, Gatağacı Yaylasında, Sinlice Yaylasından ve Karakısrak Yaylasında evleri ve az da olsa arazileri vardır.Şalpazarı'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğu komşu köylerin bu köyden ayrılıp köy haline geldikleri söylenmektedir.Yörenin en iyi cins elması Düzköy'de yetişmektedir.
Düzköy Köyü'nde tarihi eser olarak cami, okul, çeşme, kemer köprü ve mısır değirmeni vardır.

Köyün okulu, telefonu, sağlık evi, iki adet camisi ve köy konağı vardır. Köyü
n yolu 1998 yılında devlet ve köylü vatandaşların katkılarıyla büyük bir kısım betonlanarak ulaşım rahatlamıştır.
Köyün erkeklerinin % 95'i kadınların ise % 80'i okur-yazardır.

Düzköy Köyü'nün Yerleşik Soyisimleri:
Çömez, Karagül,
Cinal, Kılıç, Birinci, Yazıcı, Kandemir, Bek-taş, Aktaş, Üçüncü, Yanık, Şahin, Yılmaz, Cömert, Sayal, Kandil, Karataş, Geldi, Keltioğlu, Evren, Küçük, Demir, Maden, Atmaca, Özdin.

KAYNAKgurbettekiagasar.com


www.aktasyaylasi.tr.gg

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !